štvrtok 31. júla 2014

Žltochvost domový - Phoenicurus ochruros

Rozšírenie:
Pôvodom je z Ázijským vrchov, odkiaľ sa rozšíril do Prednej Ázie a Európy. Obýva strednú Európu, Balkánsky, Apeninský polostrov aj Sicíliu, juhovýchodné Anglicko a južný okraj Škandinávskeho polostrova, západnú časť Ukrajiny a juhozápadnú časť Bieloruska.









Zafarbenie:
Adultný samec má čelo, spodnú časť hlavy, bradu, hrdlo, boky krku, hrvoľ a veľkú časť pŕs čierne, smerom na brucho bledšie, sivé až biele. Vrch hlavy, zadný krk, chrbát, a lopatky modrastosivé. Letky sú čiernohnedé, na PL sú široké biele okraje. Chvostové krovky a chvost sú hrdzavé. Porstredný pár KP je hnedý. Modravosivú farbu vrchu tela spôsobujú okraje pier. Keď sa zoderú, vrch tela sa stáva takmer čiernym. Samica je sivohnedá, na hlave najhnedšia. Spodok tela, najmä brada a brucho sú belavé. Chvost má ako samec. Juvenily sa podobajú samiciam, sú však tmavšie, s hrdzavými okrajmi pier na chrbtovej aj brušnej strane. Zobák a nohy samcov sú čierne, samíc černasté.

Pŕchnutie:
Pŕchnu raz ročne, v auguste a septembri, mláďatá v tom istom čase, no iba čiastočne.

Veľkosť: (priemerná)
Dĺžka zobáka 12 mm, krídla samec 87 mm, samica 83 mm, chvost 63 mm, behák 23 mm, váha 17 g.

Výskyt u nás:
Žltochvosty domové patria medzi naše bežné vtáky. Sú sťahovavé. Ich prílet spadá väčšinou do marca, čiastočne do apríla a niečo do mája. Odletujú v októbri, čiastočne v novembri. Vzácne u nás aj prezimuje. Zimoviská Žltochvosta domového ležia čiastočne na polostrovoch južnej Európy, čiastočne v Afrike a v povodí Nílu.

Biotop:
Populácie sa rozpadávajú do dvoch skupín: jedna žije v pôvodnom prostredí, vo vysokých vrchoch, po skalách, druhá si vyhľadáva za sídla ľudské stavby. V ich okolí si hľadá stravu, na nich si stavia hniezdo. Je zaujímavé, že sklon týmto smerom pozorovať i pri takých pároch, ktoré obývajú vrchy a majú možnosť hniezdiť a držať sa mimo ľudských stavieb. Divo žijúce obývajú skalné moria, morény, bralá a skalné steny zvyčajne alpínskeho alebo subalpínskeho pásma. Domáce rozličné ľudské stavby od vrchovských senníkov po dedinské humná, chlievy, povaly domov, chát, tovární, záhradnýchdomčekov, drevorubačské a pastierske koliby atď.

Rozmnožovanie:
Hniezda si stavajú pod previsnutými bralami, do skalných štrbín, pod jednotlivé naklonené kamene, zriedkavo pod korene kosodreviny, do plytkých jaskýň, na povaly humien a senníkov, najmä ak sú zrubové a štrbiny medzi brvnami nie sú pozapchávané, hniezdia však aj na murovaných , vo vetrákoch, oblôčikoch, pri hradách a pod. Niekedy aj v nehlbokých dutinách stromov. Hniezdo je z bylí a listov tráv a vnútro vystielajú vlnou, srsťou alebo perím. Znášajú 5 - 6 vajíčok, ktoré sú zvyčajne čisto biele. Veľkosť vajec cca 19 x 14 mm, priemer 19 x 14,3 mm, váha 2,5 g. Hniezdo si stavia a na vajciach sedí iba samica. Inkubačný čas je 13 dní. Výchova v hniezde trvá 14 - 16 dní. Hniezdia 2 razy do roka, koncom apríla a v máji, v júni a v júli. Mláďatá opúšťajú hniezdo skôr, ako vedia dobre lietať. Držia sa v jeho blízkosti a staré ich ešte dlho kŕmia.



Potrava:
Hmyz jeho larvy a kukly. Ďalej pavúky, stonôžky. V jeseni aj plody: baza, maliny atď. Potravu si získavajú ako žltochvost hôrny.






Zdroje:
 https://www.google.sk/search?q=phoenicurus+ochruros&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=aTDaU8veA8f9ygPcvYHQBA&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1440&bih=789


Oskár Ferianc, Vtáky Slovenska 2, Vydavateľstvo Veda, 1979, Bratislava 






Podobné druhy:

Žltochvost hôrny







streda 30. júla 2014

Žltochvost hôrny - Phoenicurus phoenicurus

Rozšírenie:
Európsky druh, ktorý zasahuje do Ázie i Afriky.

Zafarbenie:
Samec má zadnú časť temena, záhlavie , krk, hornú časť chrbta a malé KK modrosivé. Stredné a veľké KK sú hnedé s modrosivým vonkajším okrajom. Letky sú hnedé. Predná časť čela s výbežkami ponad oči je biela. Boky hlavy (od prostriedku očí), brada, hrdlo, boky krku a hrvoľ sú čierne. ( V 1. roku má perie na hrdle hnedastožltkastú obrubu.) Ostatná časť brušnej strany, nadchvostové krovky a chvost okrem prostredného páru KP sú hrdzavé. Prostredný pár KP je tmavohnedý. Brucho a podchvostové krovky sú bledšie, belavé. Po jesennom prepŕchnutí je zafarbenie prostejšie. Vrch tela je žltkasto hnedý, vďaka obrube pier a čierna i hrdzavá farba nie sú intenzívne, lebo biela obruba jednotlivých pier ich tlmí. Samica je viac menej jednofarebne sivohnedá, na brušnej strane (od pŕs) hrdzavkastá. Chvost, nadchvostové krovky a trtáč sú ako pri samcovi. Mladé majú tmavohnedé okrajové škvrny pier, na vrchu tela na sivohnedom, na brušnej strane na hrdzavkastobelavom základe. Chvost je ako starých. Zobák a nohy samca sú čierne, zobák samice čiernohnedý, nohy tmavohnedé.
Samec

Samica









Pŕchnutie:
Pŕchnu celkom a to raz ročne, v júli a auguste. Mláďatá v tom istom čase čiastočne.

Veľkosť: (priemerná)
Dĺžka zobáka 12,5 mm, krídla samec 80 mm samica 78,5 mm, chvosta 60 mm, behák 22 mm, váha 16 g.

Výskyt u nás:
Na vhodných biotopoch je to hojný druh. Prirodzene vyskytujú sa miesta, kde je veľmi hojný. Je sťahovavý. Priletuje koncom marca a v apríli (niektoré až začiatkom mája). Odletujú v septembri a októbri. Zimujú v Afrike južne od Sahary až po rovník.

Biotop:
Hory parkovitého typu, staré vŕbové zárasty, okolo riek, okraje hôr s lúčkami, grúňmi, hoľami, parky, ovocné záhrady, najmä tam, kde sú oporné múry s dutinami, aj priamo ľudské stavby. Hlbokým kompaktným horám sa síce vyhýba, ak však konfigurácia kraja podmieňuje riediny aspoň s malými slnečnými grúnikmi, vyskytne sa i na takýchto miestach. Žije v nížinách, v predhoriach i vysoko vo vrchoch.

Rozmnožovanie:
Hniezdo si robia v dutinách stromov, v múroch a v stavbách, najmä rozostavaných, ale ešte pootváraných. Veľmi rady si robia hniezda v záhradných búdach staršieho typu, v záhradných oporných múroch v otvoroch urobených na odtekanie vody. Hniezdia aj vo vyvesených vtáčích búdkach. Hniezdo je malé, neumelé, trocha pevnejšie ako hniezdo žltochvosta domového. Zložené je zo stebiel, listov (trávy), korienkov a vnútro je vystlaté srsťou a perím. Násada sa skladá z 5 -6, výnimočne až z 8 vajec, ktoré sú modrozelené. Veľkosť vajec je cca 19 x 14 mm, priemer 19 x14 mm, váha 2 g. Inkubačný čas je 13 - 14 dní. a zväčša sedí len samica. Výchova mladých trvá 12 až 14 dní a zúčastňujú sa na nej obaja rodičia. Vylietané mladé vídať na začiatku júna.  Nosia sa 2. razy do roka.



Potrava:
Najmä hmyz, jeho larvy a kukly. Hmyz zbierajú zo zeme a chytajú aj v povetrí.





Zdroje:
https://www.google.sk/search?q=phoenicurus+phoenicurus&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=pNjYU6HvFcT8ywPkg4G4BQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1440&bih=789

Oskár Ferianc, Vtáky Slovenska 2, Vydavateľstvo Veda, 1979, Bratislava




Podobné druhy:

Žltochvost domový








Oriešok obyčajný - Troglodytes troglodytes

Rozšírenie:
Európa, severozápadná Afrika, Ázia a Severná Amerika

Zafarbenie:
Samec i samička sú hrdzavkastohnedé. Ku spodku tela však pribúda sivej farby, takže hrvoľ, prsia a čiastočne aj brucho sú sivohnedé. Boky tela (v tom myslíme aj krídla) a nazad aj vrch aj spodok, ako aj chvost sú tmavohnedo priečne pásikavé. Sponad oko na sluchy ide hnedý pásik. Mláďatá sa podobajú starým, sú však na brušnej strane hnedšie, na chrbtovej hrdzavšie bez jasného nadočného pásika. Zobák je tmavohnedý, nohy mäsovohnedé.





Pŕchnutie:
Pŕchnu v auguste a septembri, staré celkom, mladé čiastočne.

Veľkosť: (priemerné)
Dĺžka zobáka 11,5 mm, krídla samec 47 samica 45 mm, chvost 31 mm, behák 16,5 mm, váha 8 g.

Výskyt u nás:
Hustota výskytu orieška obyčajného u nás značne kolíše i na vhodných biotopoch,miestami je hojný, miestami zriedkavý. Je stálym vtákom, v jeseni i v zime však často opúšťa letné sídliská a potom sa zjaví hoc aj v dedinách, v sadoch, záhradách i bezprostredne pri staviskách, najmä poľnohospodárských, alebo na holých brehoch vôd, napr. Dunaja a pod. Svoju prítomnosť najčastejšie prezradí tým, že sa ozve alebo zaspieva aj uprostred zimy.

Biotop:
Rozličné hory, listnaté aj ihličnaté, v nižších i vo vyšších polohách. Pritom vyhľadáva husté kroviny, ktorými sa majstrovsky preplieta, v nich sa ukrýva aj si stavia hniezdo. Má rád husté zárasty úžľabín okolo potokov pretekajúcich horami. Vyskytne sa však aj v bezpodrastovej ihličnatej hore, kde mu stačí niekoľko padnutých stromov. Rád sa usadzuje aj na vývratiskách i v rúbaniach, na koreňoch s veľkými kolesami odtrhnutej zeme alebo na pňoch s okolitou zmladzujúcou sa horou.

Hniezdenie:
Samec, ktorý jediný stavia hniezdo, vyberá si preň rozličné miesta, v hustých kríkoch, pod koreňmi vyvrátených stromov, v dutých pňoch, stržiach, nad potokmi, v spletenine lianových rastlín, ako napr. černica, plamienka, chmeľu, i v mladých smriečkoch. Hniezdo je pomerne veľké, vajcovité (dlhšia os zvislá) alebo guľaté, spravené z machu, zo suchých tráv, z listov, srsti a pod. Otvor má zboku. Samička znáša 5 - 6 vajec, alebo dakedy aj oveľa viac vajec a vysedí ich sama. Veľkosť vajec 17 x 13 mm, priemer 16,7 x 12,7 mm. Inkubačný čas trvá 14 -15 dní. Mláďatá kŕmia obaja rodičia a čas od vyliahnutia po vyvedenie je 16 -17 dní. Samec stavia i ďalšie hniezda, sú to však nocľažiskové hniezda a často veľmi blízko pri prvom. Oriešok obyčajný hniezdi 2 razy do roka. Začiatok hniezdenia spadá do apríla, medzi hniezdením jednotlivých párov sú však značné rozdiely.



Potrava:
Drobný hmyz, jeho vajíčka, larvy a kukly a pavúky. V jeseni akiste aj plody (baza čierna...)






Zdroje:
https://www.google.sk/search?q=troglodytes+troglodytes&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=bcXYU93VB6v9ywPJvoKwBQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1440&bih=789

Oskár Ferianc, Vtáky Slovenska 2, Vydavateľstvo Veda, 1979, Bratislava
















Brhlík obyčajný - Sitta europaea

Zafarbenie:
Zafarbenie samca i samice sa iba málo líši. Vrch tela majú makovo modrý. Od základu vrchnej čeluste cez oko a sluchy sa tiahne na krk čierny pás šírky oka. Líce, brada a hrdlo sú žltkastobiele s okrajovým pribúdaním žltkastohnedej farby, ktorou je zafarbený spodok tela. Na slabinách až k holeniam sú živogaštanovej farby. Podchvostové krovky sú rovnakej farby s koncovými bielymi škvrnami. Letky sú tmavosivohnedé. Prostredný pár KP je ako chrbát, ostatné sú čierne, na konci s bielymi a sivými škvrnami, ktorých rozsah sa ku krajovým perám zväčšuje. Samička sa líši len nedostatkom gaštanovej farby, ktorá je tu nahradená hrdzavohnedou (prechod od farby ostatného spodku je nevýrazný) a sivou farbou okolo kostrniek na podchvostových krovkách. Mláďatá sa líšia sivším vrchom tela a hnedým pásom cez oko. Zobák je rohovo sivočierny, nohy žltkastohnedé.





Pŕchnutie:
Pŕchnu od júna do augusta celkom, mláďatá v júli a auguste čiastočne (iba drobné perie)

Veľkosť: (priemerná)
Zobák 16,5 mm, krídla samec 82,5 mm samica 83 mm, chvost 46 mm, behák 19 mm, váha 24 g

Výskyt u nás:
U nás je hojným druhom na primeraných biotopoch. Je stály a ani v jeseni a cez zimu nerobí väčšie cesty. V jeseni sa vše pridáva do spoločnosti sýkoriek.

Biotop:
Predovšetkým staré listnaté hory, dubiny, bučiny i luhy, menej zmiešané hory. Hojný býva v sadoch a záhradách s veľkými starými stromami. V čistých ihličinách je vzácny. Do vrchov vystupuje hojnejšie tak vysoko, ako siaha buk, javor alebo iné listnaté stromy.

Hniezdenie:
 Nosia sa v bútľavinách stromov. Výška dier od 2 do 4 metrov. V literatúre sa uvádza, že hniezdo si robí iba samica. V jednom prípade bol pozorovaný aj samec, ktorý nosil kúsky kôry do hniezda. Samica nosila kôru tu - tam však priletela bez nej, sadla na okraj otvoru a zamazovala ho. Samec ani raz nebol pozorovaný pri tejto činnosti. Úprava hniezda bútľaviny trvá okolo dvoch týždňov. Dĺžka sa prirodzene mení s množstvom vymazávania. Niekedy zamazávajú väčšie otvory a na to potrebujú aj veľa hliny. Otvor a dakedy aj kus dreva zvonku i zvnútra zamazávajú hlinou zmiešanou slinami. Stvrdnutá hlina je veľmi pevná. Do hniezda ako poprávku hniezdovej dutiny nosia najmä kôru stromov (dubov, smrekov a pod. ), ale aj lístie. Počet vajec je 5 - 9, zriedkavo až 10. Veľkosť vajec 19 x 14,5 mm. Vajcia sú biele so žltkastohnedými škvrnami zvyčajne skoncentrovanými v podobe venčeka okolo hrubšieho konca, inokedy sú rozptýlené po celom povrchu. Okrem nich bývajú spodné fialové škvrnky. Inkubačný čas je 13 až 17 dní a sedí iba samica. Výchova mláďat v hniezde trvá asi 24 dní. Vylietané mláďatá z prvého hniezda možno pozorovať koncom mája. Nosia sa dva razy do roka.





Potrava:
Hmyz v rozličných štádiach vývinu a pavúky. Okrem toho rozličné semená. Lieskovce si nosia do štrbín kôry stromov a tam ich rozbíjajú. Žerú i žalude, javorové semená, bukvice a pod. V blízkosti ľudských obydlí i konopné a slnečnicové semená.






Zdroje:
 https://www.google.sk/search?q=sitta+europaea&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=8brYU44Sg_zKA72RgfAG&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1440&bih=789
 
 Oskár Ferianc, Vtáky Slovenska 2, Vydavateľstvo Veda, 1979, Bratislava


 






 

pondelok 28. júla 2014

Drozd čierny - Turdus merula

Rozšírenie:
Európa, okrem severu, severozápadná Afrika a časť Ázie.

Zafarbenie:
Samec je celý čierny. Samička je na chrbtovej strane tmavohnedá a také má aj letky a KP. Brada je belavá, hrdlo, boky krku, hrvoľ a predná časť pŕs sú jasnejšie hnedé s tmavohnedými trojuholníkovými škvrnkami, ktoré vychádzajú od spodnej čeluste. Boky tela sú hnedkasté, prostriedok sivý. Mláďatá sa podobajú samičke, sú však jasnejšie hnedé s kostrnkovými jasnými čiaročkami na chrbte. Zobák samca je pomarančový, iba prvú jeseň a zimu je ako zobák samíc - tmavohnedý, nohy hnedočierne, mladé majú zobák a nohy pleťovožltkasté.

Samec

Samička










Pŕchnutie:
Pŕchnu raz ročne. Staré celkom od konca júna do októbra. Pŕchnutie sa začína strednými kormidlovými perami. Mláďatá začínajú pŕchnuť podľa času vylietania. Pćhnutie prebehne zväčša od augusta do októbra a týka sa drobného peria a časti veľkých KK.

Veľkosť: (priemerná)
Zobák 20 mm, krídla samec 127 mm samička 120 mm, chvost 100 mm, behák 31 mm, váha 80 - 120 g

Výskyt u nás:
Drozdy čierne patria medzi naše najobyčajnejšie vtáky. Je všeobecne známe, že časť populácie žije polokrotko po mestách, najmä väčších. Divo žijúca časť je veľmi ostražitá, žije skrytým životom a skôr ich možno počuť ako vidieť. Drozdy čierne sú čiastočne stále, čiastočne sťahovavé. Divá časť populácie sa takmer celá sťahuje. Ťah našich vtákov sa deje najmä juhozápadným smerom.

Biotop:
Okraje hôr, najmä hustých, mladých, s blízkymi lúčkami a potôčikmi, pasienky alebo okraje hôrnych lúk, zarastené alebo obkolesené krovinami a ojedinelými stromami. Okraje starších hôr s hustými kríkmi, mladé smrečiny. vždy sú to miesta tmavé, zvyčajne aj dosť vlhké.

Hniezdenie:
hniezda si stavajú v hustých kroch blízko kmeňa, napríklad v borievkach, smriečkoch, v hustých tŕňových skladoch (medziach),  a húštinách lian, na pňoch a občas aj na zemi a pod. Pri mestských  populáciach je umiestnenie obzvlášť rôznorodé - husté živé ploty, domy, rímsy, za odkvapovými rúrami, na oknách, balkónoch, verandách, tujách, stromoch (breza, smrek, hruška, slivka, dub, lieska, hloh, vtáči zob, trnka, vŕba, baza...) Bývajú v rozličných výškach od zeme až do 5 -6 metrov a ojedinele ešte vyššie ( v mestách). Hniezdo stavia samička, ktorá ukladá čiastočky a pritom sadá do hniezda, trocha zježuje perie a hniezdi a obracia sa, akoby ho roztískala. Hniezdo je zo suchých bylí, lístkov tráv, machu a konárikov. vnútro nie je vymazané, používajú však hlinu na spevnenie materiálu. V mestách žijúce drozdy používajú menej hliny. Vnútro vystielajú jemným materiálom. Párenie prebieha niekoľkokrát za sebou. Samec s roztiahnutým chvostom a s mierne vztýčeným telom obehuje samicu, ktorá ho alebo odháňa, alebo sa k nemu chvíľami približuje a mierne roztvára zobák, akoby pýtala jesť. Potom nasleduje kopulácia. Vajec je 3 až 7. Sú sivozelenej alebo modrastozelenej farby s rovnomerne rozptýlenými hrdzavočervenkastými škvrnami. Veľkosť vajec cca 29 x 21 mm, priemer 29,5 x 21,5 mm, váha 6 g. hniezdiť začínajú najmä mestské populácia skoro, mnohé už začiatkom apríla. Samica znáša spočiatku menej pravidelne, ku koncu zvyčajne denne a nasadá pred znesením posledného vajca. Inkubačný čas je 13 - 14 dní. Sedí zvyčajne iba samica. Mláďatá chovajú obaja rodičia a výchova v hniezde trvá 14 -15 dní. Hniezdia (divé) 2 razy až (mestské) 3 razy do roka. Prvé vylietané mláďatá vídať začiatkom mája. Mláďatá opúšťajú hniezdo ako všetky drozdy, keď ich letecké schopnosti sú ešte slabšie. Zvyčajne sa nejaký čas skrývajú v húštinách a staré ich kŕmia. V hniezde i mimo neho pri nebezpečenstve hroziacom mláďatám staré zvyčajne iba krikom sa usilujú ho odvrátiť (odohnať nepriateľa). Iba vzácne aj priamo útočia.








Potrava:
 Rozličný hmyz, larvy, kukly, červy, plody (čerešne, jahody, maliny, jarabiny, baza, kalina, šípky...) a cez zimu intravilánne žijúce populácie žerú rozličné odpadky potravín.









Zdroje:

Samec
https://www.google.sk/search?safe=active&tbm=isch&ei=vHrWU7KbDqaCzAPiuIG4CA&q=turdus%20merula#q=turdus+merula&safe=active&tbm=isch&imgdii=_


Samička
https://www.google.sk/search?safe=active&tbm=isch&ei=vHrWU7KbDqaCzAPiuIG4CA&q=turdus%20merula#q=turdus+merula+-+female&safe=active&tbm=isch&imgdii=_

 Oskár Ferianc, Vtáky Slovenska 2, Vydavateľstvo Veda, 1979, Bratislava





Ďalšie druhy:

Drodz kolohrivý

Drozd červenkavý

Drozd trskota

Drozd čvíkota

Drozd plavý
















Drozd kolohrivý - Turdus torquatus

Zafarbenie:
Samec má celkové zafarbenie hnedkastočierne až čierne s veľkou bielou až hnedkastobielou škvrnou krížom cez hrvoľ. Na stredných a veľkých krovkách a podobne na letkách sú okraje biele, na ostatnom perí čerstvo po prepŕchnutí sivé (neskôr sa obderú a perie sa stáva jednofarebným). Na brušnej strane od bieleho pásu (polmesiaca) má perie užšie alebo širšie biele okraje a okrem toho aspoň časť pier biele (belavé) škvrny na kostrnke alebo bokoch popri nej. Samička je v základnej farbe hnedšia ako samec a má širšie biele obruby pier. Škvrna cez hrvoľ je hnedastá. Mláďatá majú základnú farbu tmavohnedú, na chrbtovej strane s belavými kostrnkovými čiaročkami, na brušnej s krížnym belavým pásikovaním. Zobák samca je červenkastožltý, samice tmavý (cez zimu stmavne aj samcovi), nohy hnedé.



Pŕchnutie:
Pŕchnu raz ročne medzi júlom a septembrom a to celkom, mláďatá medzi júlom a augustom čiastočne.

Veľkosť: (priemerné údaje)
Dĺžka zobáka 20 mm, krídla 141 mm, chvosta 110 mm, beháka 32 mm, váha 103 g.

Výskyt u nás:
Je to druh na súcich biotopoch na Slovensku celkom hojný, miestami veľmi hojný. Sú sťahovavé priletujú v marci a apríli. Odletujú v septembri a októbri. Zimujú v južnej Európe.

Biotop:
Žijú v ihličnatých horách, ktorým dávajú prednosť pred všetkými ostatnými. Podľa skúseností majú radi staré, hrubé, nevysoké smrečiny pralesného typu s okrajovými hlavnicami čučoriedia, s čistinkami, lúčkami, a pod. Žijú však aj v mladinách i v starých členených horách, v rúbaniach s výstavkovými stromami a s krovitým zárastom a na okraji vývratísk. Mnohé žijú v prechodnompásme medzi horou a kosodrevinou a jednotlivé páry prenikajú i hlboko do kosodreviny.

Hniezdenie:
Hniezda si umiestňujú na stromy, občas i na kosodrevinu. Výška umiestnenia je rozličná. Hniezda nie sú veľké. Vnútorný priemer hniezdovej  jamky cca 10 cm, vonkajší 17 cm. Hniezda sa skladajú z troch vrstiev, z najhrubšej vonkajšej, zo strednej, ktorá býva slabšie zastúpená, prípadne chýba, a z vnútornej. vonkajšiu vrstvu tvoria spletené steblá tráv a tenké konáriky ihličín. Stredná je z blata, premiešaného zvyčajne rastlinnými úlomkami a býva iba v spodnej časti hniezda. dakedy je miesto blata iba tenká vrstva trúchnatiny zlepenejslinami. Vnútorná vrstva je z jemnejších rastlinných častí, machu, lišajníkov. Počet vajec je 4 - 5. Zafarbením sa vyjcia podobajú vajciam drozdov čiernych , sú však živšie modrastozelené a aj škvrny sú jasnejšie. Veľkosť vajec: 31 x 22 mm, priemer 30,8 x 22,2 mm. Inkubačný čas je 14 - 15 dní a rovnako dlho trvá aj výchova mláďat v hniezde. Hniezdia v máji  - júni.



 Potrava:
Podobná ako pri iných drozdoch - živočíšna, rastlinná. Hmyz, larvy, kukly, stonôžky, červíky, menšie slimáky, čučoriedky (Zaujímavosť:  Čučoriedky žerú v takom množstve, že im zafarbujú trus na atramentovo).







Zdroje:
 https://www.google.sk/search?q=turdus+torquatus&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=uXrWU8ryFpPT4QTlqoBw&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1440&bih=789

 Oskár Ferianc, Vtáky Slovenska 2, Vydavateľstvo Veda, 1979, Bratislava




Ďalšie druhy:

Drozd čierny 

Drozd červenkavý 

Drozd trskota 

Drozd čvíkota 

Drozd plavý 






  

piatok 25. júla 2014

Drozd červenkavý - Turdus iliacus

Rozšírenie: 
Severná časť Európy a Sibíri. V európe na západ siaha do Škótska na Faerské ostrovy a Island. Obýva takmer celý 3kandinávsky poloostrov okrem južného Švédska, Fínsko a európsku časť Ruska.

Zafarbenie:
Na chrbtovej strane sa podobajú drozdovi plavému, sú však trocha tmavšie a ponad oko sa im tiahne výrazný žltkastobiely pás ,,brvy". Základná farba brušnej strany je bledšia a škvrnitosť je hustejšia, škvrny sú postavené viac-menej v radoch a výraznejšie sa odrážajú od jasného podkladu. Na podkrýdlových krovkách a slabinách sú hrdzavočervené. Vnútorné zástavice letiek v spodnej časti sú plavosivé. Aj mláďatá sú zafarbené podobne ako pri plavom drozdovi, iba superciliárny pás je výraznejší a slabiny hrdzavejšie. Zobák je tmavohnedý, nohy žltkastohnedé.









Pŕchnutie:
Pŕchnu raz do roka, v auguste a septembri (októbri), mláďatá podľa času vylietania, zvyčajne však do konca septembra - začiatku októbra. Pŕchnutie mláďat je čiastočné, drobné perie a časť veľkých KK.

Veľkosť: (priemerné hodnoty)
Dlžka zobáka 16 mm, krídla samec 118 mm samica 115 mm, chvost 76 mm, behák 27 mm, váha 65 - 70 g

Výskyt u nás:
U nás sa vyskytuje hojne na jar v marci a apríli. Na niektorých miestach u nás aj prezimujú.

Biotop:
Severské hory s bohatou krovinatou etážou alebo iba krovinaté zárasty. Vyžadujú si blízkosť vody neďaleko hniezdiska. Nezáleží im na druhoch stromov. U nás v tatranskom prípade ide i ihličnaté hory, v sološníckom o bučinu, v dunajeckom o vŕbové kroviny.

Hniezdenie:
Hniezdo si robia zo stebiel a listov tráv a vnútro vymazávajú. Hniezdo si väčšinou stavajú nízko, málokedy nad 3 metre, často iba niekoľko centimetrov nad zemou alebo priamo na zemi pod borievky. Počet vajec je 5 až 6. Zafarbené sú podobne ako vajcia drozda čierneho. Základnú farbu majú modrozelenú, škvrny červenohnedé. veľkosť vajec 24,5 x 18,5 mm, priemer 25,8 x 18,7 mm. Inkubačný čas je asi 13 dní a výchova mláďat v hniezde trvá 14 dní. Hniezdia 2 razy ročne. Prvé hniezdenie u nás padá do mája (až júna), druhé na koniec júna a júl. Na vysedávaní vajec a výchove mláďat sa zúčastňujú obaja rodičia.







Potrava:
plody najmä bobule (baza, kalina, černica, čučoriedky...), slimáky, hmyz, pavúky, červíky, obľubujú hrozno.





Zdroje:
https://www.google.sk/search?q=turdus+iliacus&client=firefox-a&hs=AOL&rls=org.mozilla:sk:official&channel=nts&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=b0jSU-yvBueN7AbA4oH4Aw&ved=0CAgQ_AUoAQ

Oskár Ferianc, Vtáky Slovenska 2, Vydavateľstvo Veda, 1979, Bratislava







Ďalšie druhy:

Drozd trskota

Drozd čvíkota

Drozd plavý

drozd čierny

Drozd kolohrivý